Climateurope na cztery podstawowe cele:
1.
Opracowanie ogólnoeuropejskich ram modelowania systemu ziemskiego i działań związanych z usługami klimatycznymi. Będą one tworzone w obrębie sieci europejskich, krajowych i międzynarodowych inicjatyw i organizacji. Obecnie sieć taka nie istnieje, ale staje się coraz bardziej niezbędna i będzie miała charakter interdyscyplinarny.
2.
Koordynacja i integracja bieżących i przyszłych europejskich inicjatyw w zakresie systemów modelowania klimatu, obserwacji klimatu i infrastruktury usług klimatycznych, jak również ułatwianie dialogu między odpowiednimi zainteresowanymi stronami, w tym środowiskami naukowymi, instytucjami finansowymi, dostawcami i użytkownikami usług. Poprawi to synergię, ograniczy fragmentację i będzie sprzyjać dostosowaniu działań krajowych, europejskich i międzynarodowych. Gremia użytkowników będą obejmować sektor publiczny, przedsiębiorstwa, przemysł i społeczeństwo.
3.
Stworzenie interdyscyplinarnych grup ekspertów w celu oceny najnowocześniejszych systemów modelowania Ziemi i opracowywanych w Europie usług klimatycznych oraz zidentyfikowania istniejących luk, nowych wyzwań i pojawiających się potrzeb, w tym opracowania konkretnych zaleceń dla Komisji Europejskiej w sprawie przyszłych badań i innowacji priorytety. Takie oceny są bardzo potrzebne, ale obecnie nie istnieją.
4.
Wzmocnienie komunikacji z zainteresowanymi stronami i poprawa działań upowszechniających, w szczególności poprzez organizację szeregu wydarzeń dotyczących integracji sieci i ukazania postępów, tworzenie ukierunkowanych na interesariuszy raportów dotyczących nowoczesnych systemów modelowania Ziemi i usług klimatycznych w Europie, powstanie strony internetowej i podejmowanie dodatkowych interakcji z zainteresowanymi podmiotami w celu zwiększenia świadomości i zmaksymalizowania wpływu projektu.